Dzieci oraz młodzież z Gminy Chrzypsko Wielkie na kolonii w Stegnie
Dzieci oraz młodzież z Gminy Chrzypsko Wielkie w dniach od 4 lipca 2024 r. do 13 lipca 2024 r , przebywały na kolonii letniej z realizacją programu profilaktycznego, w nadmorskiej miejscowości Stegna. Miejscem wypoczynku był Ośrodek wczasowo-kolonijny „Natura Park”.
Uczestnicy kolonii zobaczyli zdrową alternatywę jaką jest sport oraz aktywność fizyczna dla nałogów takich jak alkohol, papierosy, narkotyki . Intensywny program zajęć sportowych obejmował 3-5 godzin aktywności pod okiem wykwalifikowanej kadry. Podczas zajęć sportowych dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności techniczne w różnych dyscyplinach sportowych.
Promowany był duch fair play oraz zdrowego rywalizowania.
Przeprowadzone zajęcia profilaktyczne, stworzyły doskonałą okazję uczestnikom do integrowania się i zdobywania umiejętności radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami. Poprzez różnorodne zajęcia i warsztaty uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje kompetencje komunikacyjne, umiejętność rozpoznawania oraz nazywania emocji jak i umiejętność efektywnego rozwiązywania problemów.
Uczestnicy kolonii oprócz zajęć profilaktycznych odbyli również wycieczki turystyczno-krajoznawcze do bardzo ciekawych miejsc:
Ø Całodniowa wycieczka do Trójmiasta - Wycieczka miała na celu upamiętnienie postaci Mikołaja Kopernika oraz zwrócenie uwagi na jego związki z regionem Pomorza. Podczas wycieczki uczestnicy: Przeszli Skwerem Kościuszki w Gdyni, odwiedzając pomnik Józefa Piłsudskiego, przy czym przypomniano postać Aleksandry Piłsudskiej.
• Odwiedzili Centrum Nauki Experyment w Gdyni co pozwoliło na rozwijanie wiedzy naukowej i historycznej.
• Zwiedzili Archikatedrę Oliwską oraz Katedrę Mariacką w Gdańsku, gdzie przypomniano o działalności Jadwigi Zamoyskiej, społeczniczki, wobec której w 2012 roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny.
• Odwiedzili ZOO w Gdyni
Ø Całodniowa wycieczka do Malborka Program zwiedzania Malborka skoncentrował się na historii Zakonu Krzyżackiego oraz związkach Mikołaja Kopernika z tym regionem.
W trakcie wycieczki uczestnicy: Zwiedzili Muzeum Zamkowe, zamek będący siedzibą wielkich mistrzów krzyżackich, gdzie podziwiali popiersie Mikołaja Kopernika i poznali jego udział w życiu Malborka w latach 1504-1506. Spacerowali po okolicy zamku, przechodząc przez bramy Garncarską i Mariacką oraz Ratusz Staromiejski. Odwiedzili Planetarium w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, gdzie omówiono wpływ odkryć Kopernika na rozwój nauki.
Ø • Wzięli udział w rejsie po rzece Nogat, co pozwoliło im na podziwianie okolicznych widoków i przyrody.
W trakcie turnusów zorganizowano szereg dodatkowych zajęć mających na celu rozwój umiejętności manualnych, sportowych i społecznych uczestników:
• Warsztaty bursztynnicze – uczestnicy mieli okazję poznać tajniki obróbki bursztynu.
• Piesze i rowerowe wycieczki wzdłuż Mierzei Wiślanej
• Kąpiele w morzu oraz plażowanie pod opieką ratownika wodnego – dzieci mogły bezpiecznie korzystać z uroków nadmorskiego wypoczynku.
• Konkursy wiedzy, quizy, karaoke oraz wieczory artystyczne – rozwijano kreatywność i umiejętności współzawodnictwa.
• Dyskoteki i wieczory taneczne – te aktywności sprzyjały integracji grupy oraz wprowadzały element rozrywki.
• Ognisko z pieczeniem kiełbasek – uczestnicy mieli okazję wspólnie spędzać czas, rozwijać relacje i zaprezentować program artystyczny przygotowany przez poszczególne grupy.
Dzieci wróciły wypoczęte oraz bogatsze o nową wiedzę.