Ogłoszenie o naborze do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”- dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 r. w Gminie Chrzypsko Wielkie
Dofinansowanie ze Środków Państwowego Funduszu Celowego
Fundusz Solidarnościowy
Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” – edycja 2024
Dofinansowanie: 191 433,60 zł
Całkowity koszt: 191 433,60 zł
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Chrzypsku Wielkim ogłasza nabór do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
Głównym celem Programu jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej tj. wsparcia
w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Adresatami Programu w Gminie Chrzypsko Wielkie są osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego oaz osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną.
W czym może pomóc asystent?
Usługi asystencji osobistej głównie polegają na pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej we wszystkich sferach życia, w tym:
1. Wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2. Wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3. Wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4. Wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem
Kto może zostać asystentem?
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:
1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta, siostra PCK; lub
2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
3. osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego w Karcie zgłoszeniu do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024.Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.
Kiedy asystent może świadczyć usługi?
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. Rodzaje usług i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika.
Ważne:
1. Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem.
2. Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby niepełnosprawnej, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby niepełnosprawnej.
3. W trakcie realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 8, finansowane ze środków publicznych.
4. Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu
W jaki sposób zgłosić się do Programu?
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta proszone są o zapoznanie się z Programem oraz wypełnienie i dostarczenie:
1. karty zgłoszenia do Programu
2. kopii orzeczenia o niepełnosprawności
3. karty zakresu czynności w ramach usługi asystencji osobistej
4. oświadczenia ze wskazaniem asystenta
5. podpisanej klauzuli RODO
Komplet dokumentów należy złożyć osobiście w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Chrzypsku Wielkim, ul. Główna 16, 64-412 Chrzypsko Wielkie do dnia 18 marca 2024r. Więcej informacji pod nr telefonu 612951177.
Informujemy, że złożenie dokumentacji nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Kwalifikowanie odbywać się będzie w uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników oraz sytuacji osobistej uczestnika, zgodnie z założeniami i przyznanymi środkami finansowymi. Jednocześnie informujemy, że karty zgłoszenia weryfikowane są w roku złożenia i nie przechodzą na kolejne lata.
Kierownik
Ośrodka Pomocy Społecznej
Anna Jabłońska
oświadczenie-_wskazanie_asystenta